Pompa ciepła to jeden z najpopularniejszych systemów ogrzewania budynków i jednocześnie jeden z najbardziej efektywnych. Jest to oszczędny i niedrogi sposób ogrzewania domów, ale aby w pełni wykorzystać jej potencjał, należy wyliczyć jej moc. W tym artykule opiszemy, jak to zrobić.
Pierwszym krokiem jest określenie zapotrzebowania na energię w domu. Powinieneś wiedzieć, jaka jest średnia temperatura zimna i jaka jest średnia temperatura ciepła w twoim domu. Obie te wartości są podawane w stopniach Celsiusza.
Po określeniu zapotrzebowania na energię należy wyliczyć współczynnik wymiany ciepła. Współczynnik wymiany ciepła określa, ile energii trzeba wprowadzić do domu, aby osiągnąć pożądaną temperaturę. Współczynnik wymiany ciepła jest zazwyczaj podawany w watach na metr kwadratowy.
Kolejnym krokiem jest wyliczenie mocy pompy ciepła. Moc pompy ciepła jest wyrażona w kilowatach i jest obliczana jako współczynnik wymiany ciepła razy powierzchnia budynku.
Po obliczeniu mocy pompy ciepła należy obliczyć, ile energii będzie potrzebne do ogrzania domu. Obliczyć to można, korzystając z wzoru: moc pompy ciepła razy czas trwania sezonu grzewczego (zazwyczaj zimowy).
Na koniec należy określić, jakiej wielkości pompa ciepła jest wymagana do ogrzania domu. Wielkość pompy ciepła zależy od ilości energii potrzebnej do ogrzania domu.
Zatem, aby wyliczyć moc pompy ciepła, należy określić zapotrzebowanie na energię w domu, obliczyć współczynnik wymiany ciepła, wyliczyć moc pompy ciepła, obliczyć ilość energii potrzebnej do ogrzania domu i określić wielkość pompy ciepła potrzebnej do ogrzania domu. Prawidłowo wyliczona moc pompy ciepła pozwoli na optymalne wykorzystanie systemu ogrzewania i zapewni oszczędność energii.